Başkanın Mesajı

Ülkemizde yaşanan bankacılık krizlerinin en az maliyetle aşılmasında önemli katkıları bulunan Kurumumuzun başarısı Raf temizliği kitapları ile ortaya konulmaktadır. Daha önce her bankanın Fona devri ve devir sonrası süreci ayrı ayrı kitaplarla kamuya açıklanmış, böylelikle her bankanın hikayesi hukuki süreçleriyle birlikte ortaya konmuştu.

 

2004 yılı başında İkinci Başkan olarak göreve başladığım TMSF bu yayınla, yakın tarihimizde Türk bankacılık sektöründe yaşanan banka batışlarını ve TMSF’nin bunları çözümlemek için gösterdiği çabayı ekonomik krizlerle birlikte, daha genel bir perspektifle kamuyla paylaşmaktır.

 

Şairin "Tarih tekerrürden ibarettir derler, hiç ibret alınsaydı eder miydi tekerrür" sözünü hatırlayarak, bu süreçlerden alınacak derslerle bundan sonraki dönemlerde geçmişte yapılan hatalı ve maliyet artıcı yöntemlerden  uzak kalınması noktasında bizlere ve bizden sonrakilere yol göstermesi ve yapılan iyi işlerin de kalitesini artırma bakımlarından "TMSF Çözümleme Deneyimi" adlı bu kitap, ülkemize önemli faydalar sağlayacaktır. Ayrıca bankacılık ve finans eğitimiyle ilgili üniversite camiası da bu kitaptan kaynak eser olarak yararlanabilecek ve bu vesileyle bilime katkı sağlanabilecektir.

 

Bu kitabın başkanlık dönemimde yayınlanması şahsım için ayrı bir övünç kaynağı olmuştur. Yayında emeği geçen tüm personelimize teşekkür eder, yayının bankacılık sistemine, üniversite camiasına ve ekonomi literatürüne katkı sağlamasını dilerim.

 


TMSF BAŞKANI 
Şakir Ercan Gül

Ege Bankİnter Bankİktisat BankasıEtibankToprak BankEgs BankYurt BankBank EkspresEs BankBank KapitalPamukbankDemir BankUlusal BankTürk Ticaret BankasıYaşar BankSite BankTariş BankKent BankSümer BankBayındır BankMarmara BankImpex BankKıbrıs Kredi BankasıTyt Bankİmar BankasıTmsf